HABER ANALİZ

İran Basınında Öne Çıkanlar (21-30 Eylül)

Dilara Eştürk 03.10.2022

Emini protestoları ve protestolara karşı yönetime destek yürüyüşlerinin yanında İran’ın Kuzey Irak operasyonu, Rıdvan adlı yeni balistik füzenin sergilenmesi ve DYTK’ye yeni üyelerin atanması irdelenmiştir.

DIŞ POLİTİKAHABER ANALİZ

İran ve ABD Arasındaki Mahkûm Takası Anlaşması

Bilgehan Alagöz 03.10.2022

İran ve ABD arasında yapılan mahkûm takası anlaşması, her iki ülkenin de Nükleer Anlaşma’yı canlandırmaya istekli ve kararlı olduğunu göstermektedir.

EKONOMİGÖRÜŞ

Kafkasya'nin Enerji Jeopolitiği: Rekabet ve İş Birliği Eğilimleri

Kenan Aslanlı 29.09.2022

Türkmen gazının Kafkasya üzerinden Avrupa'ya ihracı konusunda, Rusya ve İran'ın karşıtlığına Çin de katılırsa bu enerji rotasının aktif hale gelmesi daha da zora girebilir.

TOPLUM / KÜLTÜRGÖRÜŞ

İran'da Geleneksel Bakış Açısından Kamusal Alan İnşasında Başörtüsünün Rolü

Müştak El-Hılo 29.09.2022

İran’da başörtüsü, kadınların özel alandan kamusal alana geçişini sağlamış; kadınların kamuda geleneksel normlara uyamaması ihtimali ise gelenekçi aile babası rolünü üstlenecek İrşat Devriyelerinin kurulmasına yol açmıştır.

İÇ POLİTİKAGÖRÜŞ

Mahsa Emini'nin Ölümü ve İran'da Değişen Değerler

Hakkı Uygur 28.09.2022

İran toplumu, tarihsel ve kültürel nedenlerin de etkisiyle oldukça protest bir topluluk ve deyim yerindeyse devlet ile halk arasındaki makas sürekli açık.

GÜVENLİK ÇALIŞMALARIGÖRÜŞ

İran'daki Protestolarda Terör Örgütlerinin Etkisi ve Potansiyeli

Çağatay Balcı 27.09.2022

Kadın özgürlük hareketi argümanları ile ideolojik olarak ciddi bir yakınlık gösteren PJAK, bu süreçte daha fazla ön plana çıkmış ve alan kazanmıştır.