İran Sermaye Piyasası Gelişimi ve Güncel Durumu

İran’da sermaye piyasası oluşturma fikri 1936 yılına Rıza Pehlevi dönemine kadar gitmesine rağmen o dönemde yaşanan küresel ekonomik ve siyasal gelişmeler sermaye piyasalarının kuruluşunun ertelenmesine neden olmuştur.

Tahran Borsası 1960’lı yılların ortalarında kurulmuştur. Bugün 100 milyar dolara yaklaşan piyasa kapitalizasyonu ile Orta Doğu’nun en büyük beşinci borsasıdır. 2000’li yılların başlarından itibaren artış trendine giren borsa endeksi özellikle uluslararası siyasi belirsizliklerden ciddi şekilde etkilenmektedir. İran her ne kadar yabancı yatırımcıyı çekmek istese ve bu alanda bazı adımlar atsa da siyasi belirsizliklerin neden olduğu riskler nedeniyle bu alanda ciddi bir başarı sağlanamamıştır. Bu çalışmanın amacı İran Sermaye Piyasasının tarihsel gelişimi ve bugün geldiği seviye hakkında genel bir bilgi sunmaktır.

Tahran Borsası, sermaye piyasaları, yabancı yatırımlar, İran

Ruhani’nin İkinci Dönem Ekonomi Politikaları

Murat Aslan Ahmad Zubair Nabizada

Önümüzdeki 4 yılda İran ekonomisinin seyri nasıl olacak?

İran’daki Sokak Olaylarının Jeo-Ekonomik Arka Planı

Murat Aslan

İran’ın Kuzey doğusunda yer alan Meşhed kentinde 28 Aralık Perşembe günü başlayan ve daha sonra birçok şehre yayılan gösteriler gerek Türk gerekse de dünya basınının en önemli gündem maddesi haline gelmiştir