İran’ın Uluslararası Örgütler Politikası

DIŞ POLİTİKA 11.02.2020
Sabir Askeroğlu Araştırmacı, Dış Politika

İran’ın, 1979 İslam Devrimi sonrasında BM üyeliğini devam ettirmesi bir “ulus-devlet” olarak uluslararası sistemin kurallarını kabul etmesi anlamına gelmektedir.

İran 40’tan fazla uluslararası örgüte üyedir. Bunlar başta Birleşmiş Milletler (BM) olmak üzere, BM çatısı altında faaliyet gösteren uzmanlık örgütleri ve diğer stratejik ve ekonomik örgütlerdir. Bu çalışmada, birbirinden farklı işlev ve amaçlara sahip BM, Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü (Organization of Petroleum Exporting Countries/OPEC), İslam İşbirliği Teşkilatı ve Şanghay İşbirliği Örgütü1 gibi İran’ın tam üyesi ve gözlemci üyesi olduğu uluslararası kuruluşlar ele alınmıştır. Çalışmada İran’ın bu örgütlerle ilişkisi, bu örgütlerin İran’ın dış ve güvenlik politikalarındaki yeri ve önemi incelenmiştir.

 

...

Birleşmiş Milletler, OPEC, İslam İşbirliği Teşkilatı, Şanghay İşbirliği Örgütü, İran

Zarif’in Moskova Suçlaması ve Rusya’nın Tepkisi

Sabir Askeroğlu

Rusya, Zarif’in sözlerini iç siyasete yönelik olarak görse de bu sözlerin, Kremlin’in Nükleer Anlaşma’yla ilgili savlarını yalanlıyor olmasının Moskova’yı rahatsız ettiği söylenebilir.

İran’ın Orta Asya Açılımı

Sabir Askeroğlu

İran’ın alternatif ulaşım-lojistik proje önerileri Orta Asya ülkelerinin ilgisini çekebilir fakat bunun hayata geçirilmesi konusunda İran’ın önünde ciddi engeller var.