Metinlerle Çağdaş İran Düşüncesi II

Genel Etkinlikler ETKİNLİK PROGRAMI
Google Takvime Ekle Tarihi: 19.03.2022 Saati: 13:00-15:00 Yeri: İRAM İstanbul Üst Zeren Sok. No: 40 Levent/Beşiktaş/İSTANBUL
Katılımcılar Turgay Şafak
Konumu

İRAM İstanbul şubesinde Dr. Turgay Şafak moderatörlüğünde cumartesi günleri 13.00-15.00 aralığında gerçekleştirilmesi planlanan Metinlerle Çağdaş İran Düşüncesi II atölyesinde temel hedef, birçoğu Meşrutiyet Dönemi’nde yaşamış İranlı entelektüellerin eserleri aracılığıyla İran düşünce tarihinin seyrini tartışmaya açmaktır. Atölyede Hasan Takizâde, Mirza Muhammed Furuği ve Ali Ekber Dihhuda gibi isimlerin din, mezhep, modernleşme, gelenek, batılılaşma ve milliyetçilik gibi kavramlara ilişkin düşüncelerine temas edilecek ve İran düşünce tarihi, Meşrutiyet Dönemi Osmanlı düşünce akımlarıyla karşılaştırmalı bir biçimde incelenmeye çalışılacaktır. 

Farsça kaynakların takip edileceği atölye, Farsça metin okuyabilme yeterliliğine sahip katılımcılara açıktır. Başvurular 10-15 Mart 2022 aralığında kabul edilecek ve başvuru sahipleri 17 Mart 2022 Perşembe günü e-posta ile bilgilendirilecektir. Kontenjan sınırlıdır. Kayıt için lütfen tıklayınız.