Nasihatü’l-müluk: İmam Gazzalî’den Sa’di-i Şirazî’ye

Genel Etkinlikler ETKİNLİK PROGRAMI
Google Takvime Ekle Tarihi: 13.10.2020 Saati: 18:00-20:00 Yeri: Çevrim İçi
Katılımcılar Arash Khorashadi
Konumu

Dünya edebiyatının eski bir türü olarak “Nasihatname”, şüphesiz geçmişin dünyasında teorik ve pratik siyaset öğretiminin en önemli kaynaklarından biri olmuştur. İslam dünyasında da öğüt edebiyatı Abbasiler Dönemi’nde gelişmeye başlamış Sanskritçe, Süryanice, Pehlevice ve Yunanca’dan çevirilerle ilerlemesini sürdürmüştür.

İRAM İstanbul tarafından düzenlenen Arash Khorashadi moderatörlüğündeki atölyede İmam Gazzalî’nin (ö. 505/1111) ve Sa’di-i Şirazî’nin (ö. 691/1292) Nasihatü’l-müluk adlı risaleleri okunarak Selçuklu Dönemi’nden İlhanlı Hanedanı’nın başlangıcına kadarki siyasi düşüncenin seyri muhtasar bir çalışma üzerinden izlenecektir.

Her biri iki saat süreli dört oturumdan oluşacak atölye 13 Ekim-3 Kasım 2020 tarihleri arasında Zoom programı üzerinden çevrim içi yürütülecektir. Salı günleri 18.00-20.00 aralığında gerçekleştirilecek atölyenin dili Farsçadır. Farsça kaynakların takip edileceği atölyede katılımcılar sorularını Türkçe ya da İngilizce iletebileceklerdir. Atölye başvuruları 8-11 Ekim 2020 tarihleri arasında alınacak, başvuru sonuçları ise 12 Ekim 2020 tarihinde e-posta yoluyla başvuru sahiplerine iletilecektir.

Başvuru formu için lütfen tıklayınız.

Sorularınızı iramistanbul@iramcenter.org adresine iletebilirsiniz.