Ortak Kültür Coğrafyamızda Nevruz

Genel Etkinlikler ETKİNLİK PROGRAMI
Google Takvime Ekle Tarihi: 16.03.2018 Saati: 14:30-16:30 Yeri: Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi Muzaffer Göker Salonu SIHHİYE/ ANKARA
Katılımcılar Prof. Dr. Ali TEMİZEL: İRAM Kültür Sanat Toplum Koordinatörü & Selçuk Üniversitesi Fars Dili ve Edebiyatı Bölüm Başkanı Mahmadali D. Rajabiyon: Tacikistan Ankara Büyükelçisi Şöhret Mustafayev: Azerbaycan Ankara Büyükelçiliği, Konsolos Hasan Safarkhani: İran Ankara Büyükelçiliği, Kültür Müsteşarı Arzula Elmi: Afganistan Ankara Büyükelçiliği, İkinci Katip
Konumu

İran Araştırmaları Merkezi (İRAM)  Orta Asya’dan Balkanlara, Güney Asya’dan Kafkaslara geniş bir coğrafyayı içine alan bölgedeki ortak kültüre sahip insanların birlikte barış içinde yaşamasını önemsemektedir. Bu bağlamda 2017 yılında “Ortak Kültür Coğrafyamızda Nevruz” konulu bir panel düzenlemişti. 2018 yılında da Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi Fars Dili ve Edebiyatı Anabilim Dalı ile ortaklaşa olarak bu panelin ikincisini düzenleyecektir.

Nevruz bayramı bazı milletler tarafından yeni yılın başlaması olarak kutlanırken, bazı milletler tarafından da dirilişin, uyanmanın ve yeniden canlanmanın sembolü şeklinde görülür ve Bahar Bayramı olarak kutlanır. İslam öncesi dönemlerden günümüze bölge milletlerinin ortak kültüründe de önemli bir yeri olan Nevruz, birçok millet tarafından yerel renk ve inançlarla da kutlanan bir bayramdır.

Panelde Nevruz Bayramında savaşa, kavgaya ve düşmanca saldırılara yer olmadığı, binlerce yıldan beri barış ortamında kutlandığı, ortak değerlerden biri olduğu ve bunun devam ettiği hatırlatılacaktır. Bugün insan haklarının ihlal edildiği, insanların yerlerini ve yurtlarını terk etmek zorunda kaldığı, gözyaşının ve kanın dinmediği bu coğrafyada Nevruz gibi ortak değerlerin daha da önem kazandığı görülmektedir. Bu vesile ile panelde Nevruz’un söz konusu bölgenin ortak kültürü, ortak sevinci ve coşkusu olduğuna işaret edilecek ve birlikte yaşama kültürünün en etkili ve güzel bir örneği olduğu vurgulanacaktır.

16 Mart 2018 Cuma günü düzenlenecek bu panelin programı aşağıda sunulmaktadır:

Oturum Başkanı:
Prof. Dr. Ali Temizel: İRAM Kültür Sanat Toplum Koordinatörü & Selçuk Üniversitesi Fars Dili ve Edebiyatı Bölüm Başkanı

Konuşmacılar:
Mahmadali D. Rajabiyon: Tacikistan Ankara Büyükelçisi

Şöhret Mustafayev: Azerbaycan Ankara Büyükelçiliği, Konsolos
Hasan Safarkhani: İran Ankara Büyükelçiliği, Kültür Müsteşarı
Arzula Elmi: Afganistan Ankara Büyükelçiliği, İkinci Katip

Yer: Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi Muzaffer Göker Salonu SIHHİYE/ANKARA
Saat: 14:30-16:30