Ruhani Dönemi’nin Sosyoekonomisi

EKONOMİ 11.10.2021
Birkan Kemal Ertan Asistan, Ekonomi

Koronavirüs salgınıyla beraber yaptırım ve ambargoların negatif ekonomik etkisi, Ruhani Dönemi’nde sosyoekonomik kriz ortamı oluşturdu.

Cumhurbaşkanlığı görevini tamamlayan Hasan Ruhani, Ağustos 2021’de koltuğunu İbrahim Reisi’ye devretti. Ruhani’nin icraat dönemi boyunca İran, oldukça önemli ve kritik gelişmelerle karşı karşıya kaldı. Kapsamlı Ortak Eylem Planı’nın (KOEP, Nükleer Anlaşma) imzalanması, ABD ambargoları ve Kasım Süleymani’nin öldürülmesi gibi gelişmeler, bu dönem açısından oldukça önemli dönüm noktalarıdır. Ancak bu dönemin siyasi bağlamdan daha çok ekonomik olarak öne çıktığını, 2013 yılından bugüne kadarki süreç içerisinde gelişen olaylarda görebiliriz.

Ruhani, göreve geldikten hemen sonra ekonomide risk ve istikrarsızlığa neden olan bazı konulara odaklandı. Kısa süre içerisinde elindeki politik araçlarla ekonomide istikrarı sağladı. Ekonomideki bu istikrar, büyüme ve enflasyon gibi diğer makroekonomik değişkenlerde de kendini gösterdi. 2015 yılında KOEP görüşmelerinin olumlu sonuçlanmasıyla Ruhani’nin ekonomik başarısı, dış politika başarısı ile pekişti. Böylece İran ekonomisinin sırtındaki dış politika risklerinin getirdiği yük de kalkmış oldu. Ancak 2016 yılında Donald Trump’ın ABD başkanı seçilmesiyle İran için tehlike çanları çalmaya başladı.

...

Ruhani, KOEP, ABD Ambargoları, İran Ekonomisi, Sosyoekonomi

İran’da Yeni Yakıt Uygulaması

Birkan Kemal Ertan

İran’da yakıt tüketimi hızlı bir şekilde artış gösterirken Reisi hükûmeti, yakıt tüketimini kısmak ve yakıt sübvansiyonunda adaleti sağlamak için yeni bir uygulamaya imza attı.

İran’ın Tahsil Edemediği Alacakları

Birkan Kemal Ertan

Yaptırımlar sebebiyle İran, yoğun diplomatik faaliyetlere rağmen çeşitli ülkelerden borçlarını tahsil edememektedir.