Sincar: Pragmatik İş Birliği Alanı

Çağatay Balcı Uzman, Güvenlik Çalışmaları

Sincar Anlaşması’nın ilanının ardından KCK/PKK ve İran destekli milis gruplardan gelen açıklamalar, bu Anlaşma’nın tümüyle reddedildiği bir tutum ortaya koymuştur.

Irak’ın Musul vilayetine bağlı Sincar bölgesi, 2014 yılıyla birlikte bölgesel denklemin mikro düzeyde somutlaştığı bir alan hâline gelmeye başlamıştır. Bu tarihten itibaren bölgedeki DEAŞ saldırılarına karşı oluşan savunma iklimi, Irak’taki pek çok farklı yerel ve dış aktörün bu süreçte yer almasına ortam hazırlamıştır. Bu bağlamda söz konusu aktörler arasında bölgede uzun süredir örgütlenme faaliyetleri gerçekleştiren PKK’nın Ezidi kolu olan YBŞ ve Irak’ta DEAŞ karşıtı mücadelenin ana aktörleri hâline gelmiş olan İran destekli milis gruplar, bu süreçte en baskın biçimde ön plana çıkan aktörler olmuştur. Bu durum, DEAŞ’ın bölgedeki saldırılarına karşı konulması ve faaliyetlerinin sonlandırılması sonrasında Sincar’ın yeni ve defakto siyasi ve idari girişimlere sahne olmasını da beraberinde getirmiştir. Söz konusu girişimler, PKK/YBŞ, İran destekli milis gruplar ve İran’ın dolaylı etkisi ile büyük ölçüde pratiğe geçirilmiş; bölgede YBŞ ve İran destekli milis grupların ortaklığında Irak merkezî hükûmeti ve Irak Kürt Bölgesel Yönetimi’ne (IKBY) alternatif ve paralel bir siyasi ve idari yapı oluşturulmaya başlanmıştır.

...

Süleymani Suikastının 2. Yıl Dönümü ve ABD Güçlerine Yönelik Saldırılar

Çağatay Balcı Hasancan Onurluoğlu

3-5 Ocak aralığındaki saldırıları, İran destekli milis grupların eş zamanlı ve çok-hedefli saldırı gerçekleştirebilme kapasitesini sergileme çabası olarak değerlendirmek mümkündür.

İran’ın Güvenlik Doktrinindeki Değişim ve İran-Azerbaycan Gerilimi

Çağatay Balcı

Uzun yıllar boyunca “Şii Hilali” stratejisi ile hareket eden İran, bugün gelinen noktada kendi açısından risk ve tehdit hilali ile karşı karşıya kalmıştır.