Sincar: Pragmatik İş Birliği Alanı

Sincar Anlaşması’nın ilanının ardından KCK/PKK ve İran destekli milis gruplardan gelen açıklamalar, bu Anlaşma’nın tümüyle reddedildiği bir tutum ortaya koymuştur.

Irak’ın Musul vilayetine bağlı Sincar bölgesi, 2014 yılıyla birlikte bölgesel denklemin mikro düzeyde somutlaştığı bir alan hâline gelmeye başlamıştır. Bu tarihten itibaren bölgedeki DEAŞ saldırılarına karşı oluşan savunma iklimi, Irak’taki pek çok farklı yerel ve dış aktörün bu süreçte yer almasına ortam hazırlamıştır. Bu bağlamda söz konusu aktörler arasında bölgede uzun süredir örgütlenme faaliyetleri gerçekleştiren PKK’nın Ezidi kolu olan YBŞ ve Irak’ta DEAŞ karşıtı mücadelenin ana aktörleri hâline gelmiş olan İran destekli milis gruplar, bu süreçte en baskın biçimde ön plana çıkan aktörler olmuştur. Bu durum, DEAŞ’ın bölgedeki saldırılarına karşı konulması ve faaliyetlerinin sonlandırılması sonrasında Sincar’ın yeni ve defakto siyasi ve idari girişimlere sahne olmasını da beraberinde getirmiştir. Söz konusu girişimler, PKK/YBŞ, İran destekli milis gruplar ve İran’ın dolaylı etkisi ile büyük ölçüde pratiğe geçirilmiş; bölgede YBŞ ve İran destekli milis grupların ortaklığında Irak merkezî hükûmeti ve Irak Kürt Bölgesel Yönetimi’ne (IKBY) alternatif ve paralel bir siyasi ve idari yapı oluşturulmaya başlanmıştır.

...

2. Karabağ Savaşı ve İran: Stratejik İletişim Perspektifi

Çağatay Balcı Kenan Aslanlı

2020 yılında gerçekleşen 2. Karabağ Savaşı bölgesel aktörler açısından, konjonktür değişimi ve yeni bir jeopolitik durumun oluşum süreci olarak değerlendirilmiştir.

PYD/YPG’de İran Etkisi

Çağatay Balcı

2000’li yılların başında, terörist başı Abdullah Öcalan’ın yakalanmasının ardından PKK içinde başlayan yeni örgütsel vizyon belirleme çabaları, örgüt içerisinde derin bir ayrılık ve ihtilaf tablosunun ortaya çıkmasına yol açmıştır.