Suriye’nin Yeniden İnşası ve İran’ın Konumu

İran için uzun vadede Suriye’nin geleceğinde yer edinmeyi garanti altına almanın yollarından biri Suriye’nin inşa sürecine katılmaktır.

Suriye’deki askerî hareketliliğin azalmasıyla birlikte İran başta gelmek üzere Beşşar Esed’in müttefikleri elde ettikleri konumu ülkenin geleceğinde koruyamayacakları endişesine kapılmıştır. Esed’i iktidarda tutmak için ciddi harcamalarda bulunan İran İslam Cumhuriyeti, ne yolla olursa olsun ülkedeki nüfuzunu koruma çabasındadır. İran, Suriye’nin geleceğindeki konumunu uzun vadede garantiye almak adına ülkenin yeniden inşası sürecine aktif bir şekilde dâhil olmak istemektedir. Ancak bunun önünde ciddi engeller vardır. Rusya Devlet Başkanı Putin ve Esed, İran’ın sürece katılımını engellemeye çalıştıkları gibi muhtelif nedenlerle İran da Suriye’nin yeniden inşa sürecinde büyük bir rol alma güç ve imkânına sahip değildir.

Suriye, İran, Rusya

Rusya Esed’i Neden Korumadı?

Sabir Askeroğlu

Suriye rejimine yapılan askerî harekatta tarafsız kalmayı seçen Rusya, ABD’yle çatışmaktan imtina ederek bölgedeki ittifak ilişkilerini zedelemiştir.

ABD-Çin Rekabeti ve Rusya’nın Stratejisi

Sabir Askeroğlu

Trump’ın Çin’e karşı Rusya’yı kendine müttefik edinme politikasının başarıya ulaşması düşük bir ihtimaldir. Rusya’nın izleyeceği en uygun strateji, ABD-Çin rekabetinin kızışmasını bekleyerek kendine duyulan ihtiyacı arttırmak olacaktır.

echo 'test';