Suriye’nin Yeniden İnşası ve İran’ın Konumu

DIŞ POLİTİKA 04.02.2019
Muhammed Abdulmecid Editör/Kıdemli Uzman

İran için uzun vadede Suriye’nin geleceğinde yer edinmeyi garanti altına almanın yollarından biri Suriye’nin inşa sürecine katılmaktır.

Suriye’deki askerî hareketliliğin azalmasıyla birlikte İran başta gelmek üzere Beşşar Esed’in müttefikleri elde ettikleri konumu ülkenin geleceğinde koruyamayacakları endişesine kapılmıştır. Esed’i iktidarda tutmak için ciddi harcamalarda bulunan İran İslam Cumhuriyeti, ne yolla olursa olsun ülkedeki nüfuzunu koruma çabasındadır. İran, Suriye’nin geleceğindeki konumunu uzun vadede garantiye almak adına ülkenin yeniden inşası sürecine aktif bir şekilde dâhil olmak istemektedir. Ancak bunun önünde ciddi engeller vardır. Rusya Devlet Başkanı Putin ve Esed, İran’ın sürece katılımını engellemeye çalıştıkları gibi muhtelif nedenlerle İran da Suriye’nin yeniden inşa sürecinde büyük bir rol alma güç ve imkânına sahip değildir.

Suriye, İran, Rusya

İran’ın Suriye’deki Konumu Zayıflıyor

Muhammed Abdulmecid

İran’ın Esed ısrarı, Suriye’deki konumunu kaybetme ve Hizbullah ile olan irtibat hattının kesilme korkusundan kaynaklanıyor. İran Esed’in gitmesiyle bölgesel etkisinin zayıflayacağından endişe ediyor.

Rus Medyasından Esed Rejimine Eleştiriler Artıyor

Muhammed Abdulmecid

Rus medyasının Esed'e yönelik saldırıları Moskova'nın rejime karşı güvensizliğinin göstergesi olarak değerlendirilebilir. Ancak bu saldırılar Putin'in yakın gelecekte Esed'i desteklemeyi bırakacağı anlamına gelmemektedir.