Ahlâk-ı Nasıri Atölyesi

Ahlâk-ı Nasıri Atölyesi

Nasirüddin Tusi’nin, 13. yüzyılda kaleme aldığı çığır açıcı metinlerden Ahlâk-ı Nasıri, Pratik Felsefe’nin üç ana başlığını, Ahlâk, Ev Ekonomisi ve Siyaset’i inceler. Kitabın ilk bölümünde, İbn Miskeveyh’in Tehzibü’l-Ahlâk ve Tathirü’l-A’rak adlı eserinin çevirisine yer verilir. Diğer iki bölüm ise Nasirüddin’in kendi düşüncelerini belirttiği metinlerden oluşur. Tusi; Aristoteles, Platon ve Yeni Platoncular gibi Yunanlı düşünürler ve Farabi gibi Müslüman filozoflarla birlikte İslam Tasavvufu’ndan ve İslam öncesi Pers hükümdarlarının idare üzerine ortaya koydukları düşüncelerden de esinlenmiştir. Atölye boyunca Aristoteles’in Politika, İbn Miskeveyh'in Cavidan-Hıred ve Farabi’nin İhsaü’l-Ulûm eserlerinin orijinal metinlerinden yararlanılacak fakat sadece bu eserlerle de sınırlı kalınmayacaktır.

Atölye 29 Mayıs-26 Haziran 2020 tarihleri arasında her biri iki saat süreli beş oturumdan oluşacaktır. Cuma günleri 17.30-19.30 aralığında gerçekleştirilecek atölyenin dili İngilizcedir, dileyenler derse Türkçe ya da Farsça konuşarak da katılabileceklerdir. Kaynak metin Farsça takip edilecek, metnin Türkçe ve İngilizce çevirileri de katılımcılara iletilecektir.

Atölye başvuruları 19-26 Mayıs 2020 tarihleri arasında alınacak, başvuru sonuçları ise 28 Mayıs 2020 tarihinde e-posta yoluyla başvuru sahiplerine iletilecektir.

Başvuru formuna erişmek için lütfen tıklayınız.

Sorularınızı iramistanbul@iramcenter.org adresine iletebilirsiniz.

Google Takvime Ekle
Etkinlik Tarihi:   29/05/2020
Etkinlik Saati:   17:30
Etkinlik Bitiş Tarihi:   26/06/2020