İran-Türkiye Ticari İlişkileri Paneli

İran-Türkiye Ticari İlişkileri Paneli

2016 Ocak ayında İran’a uygulanan ambargoların bir kısmının kaldırılması sonrasında İran birçok ülke ile iktisadi ve ticari ilişkilerini canlandırmaya yönelmiştir. Yüzyıllardır iki komşu toplum,  sulh içinde ve birlikte yaşamış olmasına rağmen Türkiye ve İran’ın ticari ve iktisadi ilişkileri arzu edilen düzeyin oldukça gerisindedir. Nisan ayında İstanbul’da düzenlenen İslam İşbirliği Teşkilatı 13. Zirvesinde bir araya gelen iki ülkenin Cumhurbaşkanları Ruhani ve Erdoğan ticaret hacminin şu anki 10 milyar dolarlık düzeyden 30 milyar dolarına çıkarılması konusunda görüş birliğine varmışlardır.

İki ülkenin coğrafi, beşeri, doğal kaynakları ve ekonomik altyapıları dikkate alındığında, iktisadi ve ticari ilişkilerin daha ileri taşınması için ciddi fırsatlar vardır.  Türkiye uluslararası toplumun ambargoları titizlikle uyguladığı dönemde dahi iyi komşuluk gereği ticari ilişkilerini mümkün olduğunca canlı tutmaya gayret etmiştir. İran’ın bu zor günlerinde Türkiye’nin ilişkileri canlı bu gayreti dikkate alındığında, ambargo sonrası dönemde iktisadi ve ticari ilişiklerin geliştirilmesi için çalışmaların arttırılması gerekmektedir. İki ülke arasında siyasi alanda bazı görüş farklılıkları olsa da bu farklılıkların ticari ilişkilerin ve ortak faydanın önüne geçmemesi gerekmektedir.

İran ve Türkiye arasında iktisadi ve ticari ilişkilerin geliştirilmesine imkân sağlayan oldukça geniş bir fırsat alanı vardır.  İthal sermaye malı, hammadde ve ara-malı temini noktasında ambargolar döneminde ciddi sıkıntılar yaşayan İran bu noktada Türkiye ile işbirliği yapabilir. Ayrıca, Türk işadamlarının ucuz enerji fiyatları, genç ve dinamik nüfusu ve Ortadoğu bağlamında oldukça gelişmiş bir beşeri sermayeye sahip olan İran’da yatırım yapmaları karşılıklı çıkarların geliştirilmesine katkı sağlayabilir. İki ülke arasında işbirliğinin geliştirilmesine uygun turizm, enerji, eğitim, imalat sanayi ve sağlık sektörü gibi alanlar mevcuttur. Türkiye ve İran arasında ticari ilişkilerin geçmişi, bugünü ve geleceğinin ele alınacağı panele katılımınız bizi onurlandıracaktır.

Google Takvime Ekle
Etkinlik Tarihi:   27/09/2016
Etkinlik Saati:   11:00
Etkinlik Bitiş Tarihi:   27/09/2016