Görüş

Yurtiçinde pek çok sorunla karşı karşıya olan İran üniversiteleri, yurtdışında şube kurmak için çaba göstermektedir.

İslam Devrim Arşivleri ve Milli Kütüphane Kurumu'na bağlı olan İran Milli Kütüphanesi, ülkedeki en önemli kütüphane konumundadır.

Türkiye’nin ABD ile yaşadığı ihtilafların konjonktürel olduğunda ısrar eden İranlı yetkililer, NATO üyeliğinin Türkiye’nin uzun vadeli yaklaşımlarında belirleyici olacağını savunmaktadır.

İran belli bir süredir çifte vatandaşlık sahibi üst düzey bürokratların ulusal güvenlik için barındırdığı riskleri tartışmaktadır.

İran Savunma Bakanı Emir Hatemi, Azerbaycan’a yaptığı resmi ziyaret kapsamında Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ve Başbakan Artur Rasizade tarafından ayrı ayrı kabul edildi.

Hindistan ile İran’ın yüzlerce yıllık geçmişe sahip ilişkileri yerel, bölgesel ve uluslararası etkenler nedeniyle tarih boyunca iniş çıkışlara tanık olmuştur.

İran'daki tarikatlar neden ve nasıl bir güvenlik meselesine dönüşmüştür?

Aradan geçen 39 yılda ekonomik adaletin tesis edilememesi, devrimin mihver sloganı özgürlükler alanında da ciddi kısıtlamalara gidilmesi, 79 devriminin en azından ilkesel bazda çoktan bittiğinin ispatı.

Türkiye’nin Suriye’deki güvenlik endişelerine Tahran’ın yaklaşımı nasıldır?

İran’ın nükleer enerji politikası konusu füze dosyası için de benzer bir model oluşturması açısından önemlidir.

Hindistan ve Pakistan arasında bir seçim yapmak zorunda kalan İran’ın Güney Asya politikası bir belirsizlik içerisindedir.